Na jedné hodině kurzu fotografie si povídáme o luminografii – malbě světlem.
Probíráme celou řadu různých technik a postupů. Jednou z nich je použití ocelové vlny, která se napěchuje do malé kovové metličky a zapálí. Metličkou uvázanou na provázku můžeme vytvářet různé tvary, ale nejvíce se pro začátek hodí kružnice. Při pohybu z jemné vlny odpadávají hořící kousky, které při dlouhé expozici zanechávají za sebou dlouhé čáry. Světelný efekt může být zvýrazněn několika způsoby. Například odrazem ve vodní hladině, nebo kombinací s doplňkovou barvou – dobře působí převažující obloha během večerní modré hodiny. Další zajímavý efekt vznikne, když se s krouživým pohybem vlnou přibližujeme k fotoaparátu. Dosáhneme prostorového efektu podobající se světelnému tunelu. Stejný 3D efekt lze docílit obyčejnou svítilnou, avšak přijdeme o efekt prskavky, který nám zprostředkuje ocelová vlna.
Při manipulaci s hořící ocelovou vlnou je potřeba si počínat velmi opatrně! Fotograf musí dávat pozor nejen sám na sebe, ale i na své hořlavé okolí.
Co vše je potřeba? Fotoaparát, který umožňuje dlouhou expozici (například 30 sekund), pevný stativ, ocelová vlna (extra jemná gradace 000 nebo střední gradace 1 nebo jejich kombinace), kovová metlička, provázek nebo lanko a nakonec zapalovač. …a ještě maličkost – fotograf!
– Vít Švajcr –