• Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image

Luminografie v zámecké zahradě Vlašim

Workshop luminografie Čínský pavilon

Workshop luminografie Čínský pavilon

Jednoho večera 13. října 2014  jsem se se svými studenty Kurzu kreativní fotografie 2 vydal do vlašimského zámeckého parku. Proč zrovna večer? Protože teprve po západu Slunce přichází na řadu magická „modrá hodina“. Chtěli jsme v tomto originálním světle nasnímat zajímavým způsobem Čínský pavilon. Celou stavbu jsme museli při každém záběru nasvěcovat, jinak by se utopila ve tmě. Získali jsme klíče od dveří na vnitřní schodiště, abychom se dostali nahoru na balkon (povolení muselo dát Město Vlašim), což nám umožnilo kreativně využít situaci. K dispozici jsme měli modelku Terezku jako dívku v bílých šatech, jak se dívá z balkonu do dálky.

Dalším typem záběru byl pohyb mnoha drobných bílých žárovek okolo balkónu, půlminutová expozice vykouzlila zajímavé a jemné osvětlení. Pak však nastal zlatý hřeb večera. Terezka přijela na kole a byla by škoda této rekvizity nevyužít. Nachystali jsme scénu, jak dívka v bílých šatech stojí s velocipédem před Čínským pavilónem a rozhlíží se, jakou cestou se vydá… Pomocí zlatého světla (svítilna se žlutou fólií)  jsme jí vytvořili světelnou cestu…

Na řadu přišel krativní portrét Víly v lese. Vznikl tak, že víla vždy po několika vteřinách měnila své místo a pózu. Tam chvilku setrvala a pak opět změnila místo. Jeden určený pomocník ji nasvětloval. Co nebylo nasvíceno, se na fotografii nezobrazilo. Celý workshop jsme uzavřeli banálním trikem, ale stále efektním – roztočenou zapálenou ocelovou vlnou.

Víla, byť velmi lehce oblečena, neochořela, a bez jakékoliv újmy přežila celé náročné večerní fotografování. Děkuji všem za perfektní a kreativní spoluúčast!

Modelka: Terezka Rezka se svým velocipédem
Místo: Čínský pavilon, zámecká zahrada Vlašim
Světla (model, chodník, pavilon): Týmová práce studentů

– Vít Švajcr –

 

active