• Image

Luminografie

Luminografie Modrá hodina je projekt , který vznikl na začátku roku 2013 výhradně pro jedinečnou akci Prezentace cyklů členů klubu vlašimského fotoklubu.

Ten správný okamžik se jmenuje Modrá hodina a je to okamžik krátce po západu Slunce, kdy se obloha zabarví do modra a vytvoří takovou mystickou atmosféru. Jako fotograf paradoxně nestojím za fotoaparátem, ale s různými svítícími baterkami a blesky se pohybuji před fotoaparátem a nasvětluji scénu.  Snažím se v uvozovkách o kreativní světlo ve fotografii, pořízené dlouhým časem. Nebudu se tajit s tím, že mě k tomu inspiroval fotograf Jan Pohribný, který podobné věci také dělá.

A tak jsem chodil na místa, která mám rád, a fotografoval jsem je právě během modré hodiny. Na některých pěkných místech mi bylo líto, že ty krásné objekty nejsou v noci vidět, tak jsem objekty nasvěcoval uměle. Vznikaly tak hororové, mystické nálady… V obchodě se prodávají speciální barevné gelové filtry za 1300,- Kč, ale dají se použít obyčejné barevné fóliové desky za pár korun, které jdou pořídit v každém papírnictví. Ty se pak vkládají před externí blesk nebo jiné světelné zdroje jako jsou příruční svítilny a podobně. Jedním aspektem Modré hodiny je to, že na snímku vychází expozičně stejně umělé osvětlení jako obloha, že příliš nevznikají přepálená místa. Čím delší čas se použije, tím je efekt modré hodiny viditelnější.

– VŠ –

active