• Image

Tvrdé nebo měkké světlo?

Které světlo je nejlepší?
Žádné!
Každý typ světla se hodí na něco jiného.

Z hlediska kvality existují dva druhy světla: měkké a tvrdé. Měkké světlo se dá jinými slovy označit jako rozptýlené, jemné, difúzní, bezestínové, stejnoměrné, ploché. Tvrdé světlo můžeme označit jako kontrastní, směrové, ostré, stínotvorné, prostorové nebo modulující.

Pojďme se podívat na následující příklad srovnání dvou fotografií Filipa. V prvním případě svítilo prudké Slunce shora, v druhém případě se schovalo za mraky. Všimněme si nejdříve, co se děje se světly a stíny v obličeji chlapce. Příliš ostré světlo vykreslilo ostrý a rušivý přechod. Tam, kde svítí na vlasy, tam je prokresluje a dává jim strukturu, a je to velmi vhodné, jsou díky světlu pěkně vidět. Ale na jedné tváři vytvořilo tvrdé světlo nehezké světlé, ostře ohraničené plochy. Snímek vpravo byl pořízen ve stínu. Hlava je tedy rovnoměrně osvícena a nevytváří se žádné ostré kontrastní přechody. Tvář je klidná, vyváženě a měkce nasvícená, bez tvrdých a rušivých přechodů.

Tvrdé nebo měkké světlo

Tvrdé nebo měkké světlo?

Kromě světla si povšimněme také Filipova výrazu. Vlevo kvůli prudkému světlu mhouří oči, i když mu nesvítí přímo do nich, pořád je světlo pro oči příliš silné. Jsou přivřené, utopené ve tmě a není do nich moc vidět. Na svraštěném čele se dokonce vytvořily vrásky. To se mnohem zlepšilo v druhém případě, kdy je tvář uvolněná, oči otevřené a rovnoměrně prokreslené.

Situace však není tak jednoduchá, jak se zdá. Obrázek vpravo je světelně „nudný“, příliš plochý a chybí mu prostor. Obrázek vlevo je díky tmavým plochám dramatický, díky přechodům prostorový, díky Filipovu výrazu akční. Takže…, pro kterou variantu byste se rozhodli Vy?

Vít Švajcr

active