Nedávno jsem měl to potěšení zúčastnit se několika masopustních veselic. Dvou českých a jednoho tradičního v italských Benátkách. Lidé se obléknou do krásných, tradičních, často velmi rafinovaných kostýmů a vyjdou do ulic. To je skvělá příležitost pro fotografování, ale může se také jednat o skličující zážitek, pokud přijdete nepřipraveni. Události se pravidelně účastní stovky a tisíce lidí. A většina z nich s fotoaparátem v ruce.
Nejlepší věc na masopustu pro fotografa je ta, že lidé v kostýmu jsou ochotni pózovat. (V Benátkách s pozadím nejkrásnějšího města na světě.) Nejtěžší na tom je, že to ví i další tisíce fotografů…
V tomto článku jsem sepsal čtyři zásadní tipy, které vám pomohou co nejlépe využít karnevalový den. Můžete je aplikovat stejně tak na karneval v Rio de Janeiru, oslavy Mardi Gras v New Orleans, nebo na podobných akcích v české dědině. Můj přístup k fotografování je fotožurnalistický, ukazuji souvislosti, detaily i scenérie. Hlavně však portréty krásných a zajímavých lidí. Publikuji ty nejlepší snímky a používám je k vyprávění uceleného příběhu. Vaše snímky mohou být jiné, ale věřím, že většina tipů bude i pro Vás užitečná.
Vnímejte světlo
Všímejte si, odkud svítí světlo a využijte ho. Fotografovat můžete v každém světle. Pokud to vidí Vaše oči, můžete fotografovat. Pokud pracujete se silným protisvětlem, máte dvě možnosti: Snímek ztmavit a využít výtvarně siluety. Druhá možnost je o jeden až dva stupně přeexponovat, aby bylo vidět lidem do tváře. Kontrasvětlo vytvoří okolo vlasů a těla krásnou gloriolu, která vynikne lépe na tmavém pozadí. Pokud můžeme postavu pózovat, směřujme nos ke světlu – zbavíme se nepříjemných stínů ve tváři. Zatažená olověná obloha s rozptýleným měkkým světlem je na portrétování velmi příznivá. Zlatá hodina ráno a večer dodá snímkům teplý nádech. Během modré zóny před východem a po západu Slunce si můžeme pomoci umělým světlem a scénu dosvítit. Světlo není nikdy „špatné“, jen je vhodné na něco jiného.
Sledujte pozadí
Nenechte se unést hlavním objektem, ale sledujte také pozadí. Čím jednodušší bude pozadí, tím více bude motiv, který vás zaujal výraznější a čistší. Využívejte linie pro rámování shora, z boků nebo zdola. Využívejte diagonály směřující k hlavnímu motivu. Využívejte symetrii a další kompoziční pravidla. Běžte co nejblíž. „Nejsou-li Vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko,“ to jsou slova legendárního válečného fotografa Roberta Capy. Ján Šmok, zakladatel Fotografie na FAMU jej doplnil: „Pokud si myslíte, že jste blízko, udělejte ještě jeden krok dopředu.“ Lépe vyplníte záběr, který bude velmi intimní. Používejte širokoúhlý objektiv a běžte co nejblíže. To je recept současných světových fotožurnalistů. Lidé budou v nadživotní velikosti. Kromě hlavního motivu dostanete do snímku i široké okolí a souvislosti. Pozadí by mělo hlavní motiv harmonicky doplňovat.
Zjednodušujte
Vyberte si jedno téma. Je dobré si uvědomit, co chceme fotografovat. Buď se zaměříme na masky, na detaily, na děti, na architekturu, nebo na něco docela jiného. Vyberte si jeden objekt, který bude hlavním prvkem na snímku. A pak postupně přidávejte další a další doplňkové prvky. Pozor na chaos a zmatek! Očima vnímáme svět na šířku. Zkuste většinu snímků komponovat na šířku. Lépe se pak prezentují na internetu a promítají na obrazovkách. Samozřejmě jsou motivy, které jsou na výšku. Soustřeďte se na kompozici. Ať je na snímku jenom to, co tam má být. Co tam být nemá, ze záběru odstraňujte. Ať nic zbytečně neruší, ani kus cizího předmětu, ani strom trčící z hlavy. Zabírejte scénu z různých úhlů. Každý netradiční úhel pohledu učiní záběr pro diváka zajímavější. Podhled je užitečnou technikou, jak se zbavit rušivého pozadí. Pokuste se do snímku dostat nejen čistou oblohu, ale zajímavé domy nebo prostředí. Buďte kreativní. Využívejte tvůrčí techniky jako je švenkování (panning) nebo přibližování (zooming). Svůj objekt sledujte, choďte s ním. Fotografujte v pohybu.
Korunujte fotku výrazem
Sledujte dění přes hledáček. Když Vás někdo zaujme, soustřeďte se na něho. Mějte hledáček u oka, dobře se dívejte a stiskněte spoušť v tu správnou chvíli. Nedejte se odradit. Vydržte, i když si Vás dotyčná osoba všimne. Právě na to čekáme! Využívejte možnosti digitálního aparátu. Udělejte více záběrů. Čekejte na vhodné gesto, mimiku, výraz. Pokud uděláte jenom jednu fotku, může se stát, že zrovna na ní bude mít zavřené oči. Z více variant pak budete mít šanci vybrat tu nejlepší. Širokoúhlý objektiv Vám umožní být fotografované osobnosti velmi blízko, můžete lépe docílit spolupráce a zajímavějšího výrazu objektu. Vnímejte pohyby rukou, zapojte do snímku rekvizity. Emoce, mimika a výraz jsou zlatou korunou fotografie.
Dobrá harmonická fotografie bude stát na čtyřech pilířích. Bude mít dobré světlo, klidné pozadí doplňující scénu, dokonalou kompozici a jedinečný výraz.
– Vít Švajcr –